Stronę „Dawny Lubiąż – historia zapisana na pocztówce” dedykuję Mirkowi Budzanowskiemu, który wiele lat temu swoją kolekcją pocztówek prezentujących schroniska karkonoskie zainspirował mnie do stworzenia tego zbioru.

Miałam szczęście wychować się w cieniu klasztornych wież. Były dla mnie czymś tak oczywistym, że ich ogrom i piękno doceniłam dopiero po latach, gdy zaczęłam podróżować. Postanowiłam zachować dla siebie małą część bogatej i burzliwej historii Opactwa Cysterskiego w Lubiążu. Pocztówki obrazują świat, którego już nie ma i który nigdy nie wróci.

Pierwszą pocztówkę nabyłam w grudniu 2008r. Obecnie w zbiorze posiadam ponad 160 starych kart pocztowych i ponad 120 przedwojennych zdjęć. Najstarszy eksponat datowany jest na 1874 rok, najmłodsze są pocztówki współczesne, których tutaj nie zamieściłam. Zbiór zdjęć stanowi całość umieszczoną w dwóch oryginalnych przedwojennych albumach fotograficznych.

Strona ma charakter kolekcjonerski – jej celem nie jest rozpowszechnianie informacji nt. historii Lubiąża oraz prezentacja współczesnych fotografii i informacji o lokalnych wydarzeniach, jednak dla osób bliżej zainteresowanych w zakładce „Linki” zamieściłam adresy wielu stron internetowych, na których znajdziecie takie informacje.

W zakładce „Pocztówki i zdjęcia” tematycznie pogrupowane zostały karty pocztowe (oznaczone jako KP) i zdjęcia (oznaczone jako ZD). Z przyczyn technicznych stronę lepiej oglądać w przeglądarce Mozilla Firefox.

Pragnę podziękować mojemu mężowi za to, że mnie wspiera, motywuje i obdarowuje kolejnymi eksponatami. Wyłącznie jemu zawdzięczam powstanie strony internetowej, dzięki której moja prywatna kolekcja ujrzała światło dzienne i może stanie się inspiracją dla kogoś z Was, do stworzenia zbioru pocztówek z Waszej „małej ojczyzny”.

  Anna Moroz                               

 


Kopiowanie zdjęć i pocztówek jest dozwolone tylko za zgodą właściciela.